• 2026.06.14. csütörtökVazul
  • EUR 352USD 304
  • 17℃26℃
Kecskemét időjárás
Laktációs ambulancia: „Ha jól van a baba, akkor jól van az anya!”
2025-07-04 18:01

Tejtermeléssel kapcsolatos nehézségek, fájdalmas szoptatás, mellbimbó sebesedése, mellgyulladás, cumizavar. Ez csak pár olyan probléma, amelyen segíteni tudnak a szakemberek a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórház Laktációs Ambulanciáján. A szakrendelés célja, hogy korszerű tudásra épülő, szakszerű és személyre szabott segítséget nyújtsanak a szoptatással és anyatejes táplálással kapcsolatos problémák megelőzésében, felismerésében és kezelésében.

Magyarországon mindössze a nők 25 százaléka táplálja anyatejjel 6 hónapos korában a kisbabáját, pedig 98 százalékuk alkalmas lenne rá biológiailag. Ez a szám rendkívül alacsony annak ellenére, hogy a szoptatás mind fizikailag, mind pedig lelkileg erősíti az édesanya és gyermeke közti kapcsolatot.

A kismamák támogatása és az anyatejjel való táplálás arányának növelése érdekében nyitotta meg június 16-án kapuit a Laktációs Ambulancia a Bács-Kiskun Vármegyei Oktatókórházban. Dr. Kelemen Edit, a Csecsemő- és Gyermekosztály Újszülött Részlegének vezetője hangsúlyozta, a szoptatás egy olyan belsőséges kapcsolat a baba és az anya között, amit segíteni kell.

Az ingyenes és személyre szabott tanácsadás szerteágazó módon közelíti meg az anyatejjel való táplálás kérdését, ugyanis nem csak a fizikai, hanem a lelki vívódások is összefüggésben vannak a tejtermeléssel.

– Számos probléma merülhet fel a szoptatással kapcsolatban. Gond lehet, ha az anyukának nincs elég teje vagy épp túl sok, erős a tejleadó reflex, fájdalmas a szoptatás, a mellbimbó kisebesedhet, előfordulhat mellgyulladás, cumizavar léphet fel, és a szopási sztrájk is bekövetkezhet. Ilyen tejtermelési problémákra szeretnénk a tanácsadás keretén megoldást nyújtani az édesanyáknak - tájékoztatott Hostyánszki Gabriella, mentálhigiénés szakember, perinatális és laktációs szaktanácsadó.

Aki a szülést követően szeretne segítséget kérni a szoptatással kapcsolatban, az a kórház honlapján, a járóbeteg, majd a laktációs ambulancia fülecske alatt igényelheti a szaktanácsadást egy kérdőív kitöltésével, ezt követően a szakemberek jelentkezni fognak az édesanyánál. Egy héten 2x4 órában fogadják az anyukákat és babáikat.

Régebbi cikkek a Közélet rovatban...