• 2024.11.21. csütörtökOlivér
  • EUR 409USD 388
Kecskemét időjárás
Kodály és Bartók nyomában Kósa Klára keramikussal
2024-11-20 14:07

Kósa Klára keramikus népművész alkotásaiból nyílt kiállítás nemrég a fővárosban. A tárlat a Kodály Zoltán és Bartók Béla által gyűjtött népdalok mellett a zenét és a közös éneklést állítja a figyelem középpontjába. A kecskeméti születésű keramikus, érdemes művész, az MMA rendes tagja vallja: „Egy virág, egy levél, egy inda: megannyi jel, szimbólum. Ismerni, tudni, továbbadni nagy felelősség. Az örökségül kapott Kodály-módszer vezet a magyar népi tárgyalkotó művészetben: megértetni, felemelni, másolás nélkül továbbéltetni, újat alkotni.”

A néhány hónappal ezelőtt Magyar Örökség díjat kapott, idén alapításának 50. évfordulóját ünneplő Óbudai Népzenei Iskolában tekinthetők meg Kósa Klára keramikus népművész munkái. A tárlatot Landgráf Katalin szövő és Szerényi Béla népzenész, hangszerkészítő, a Magyar Művészeti Akadémia rendes tagjai nyitották meg, Az MMA Népművészeti Tagozatának Folkról folkra elnevezésű programsorozatának negyedik alkalmán az iskola tanárai és növendékei működtek közre.

Kósa Klára a történelmi Magyarország valamennyi tájegységének motívumaival és tárgyaival dolgozott, a budapesti tárlaton többek között mezőtúri korsó és kanta, sárospataki tál és görgényszentimrei tányér látható, de a sztálini hatalom által üldözött huculok jelképeit hordozó tálakat is megtekinthetik az érdeklődők.

A kiállítás kapcsán munkáiról Kósa Klára így vallott: „Bartók és Kodály a nép dalait gyűjtötte. Népdalok, egyneműkarok, operák születtek a csodálatos népdalokból. Nemcsak a nép zenéje, meséje, tánca, éneke a kincsünk, hanem a nép tárgyai is, amit a tárgyalkotó művészek adnak ma emlékként mindenkinek. Minden fazekas tájegységet ismerek és szeretek, de Mezőtúr igazi, régi cserepeit és hagyományát különösképpen. Örülök, hogy tudom, jeleket küldhetek én is a jövőnek. A cserepeken lévő jelek mind-mind grafikai üzenetek, sokszor többek egy-egy szónál. Egy dal, egy tánc, boldogság és szomorúság, öröm és bánat: a magyar nép régi élete ma már múltból hozott szimbólum.”

Kósa Klára kiállítása – használati tárgyai, valamint gyönyörű reneszánsz motívumokkal készült képei – az Óbudai Népzenei Iskolában (Budapest, Mókus utca 20.) november 28-ig szerdán és pénteken 14-től 19 óráig tekinthető meg.

Fotó: Walter Péter / MMA

Régebbi cikkek a Közélet rovatban...