• 2024.10.10. csütörtökGedeon
  • EUR 399USD 365
Kecskemét időjárás
Elkapott pillanatok a Kutatók Éjszakáján
2024-09-28 12:01

A Kutatók Éjszakája egy Európa-szerte megrendezett ingyenes eseménysorozat a tudomány és a kutatói életpálya népszerűsítésére. Idén is szeptember utolsó hétvégéjén lehet bepillantani a különböző tudományterületek titkaiba. A Neumann János Egyetem és a Bányai Júlia Gimnázium

A Kutatók Éjszakája keretein belül szórakoztató, inspiráló előadásokon, kísérleteken, laborbejárásokon és további játékos programokon keresztül ismerkedhettek az érdeklődők a tudományos kutatás számos új eredményével.

A Neumann János Egyetem 27-én pénteken 17 órától várta a látogatókat, akik – többek között – megismerkedhettek a műanyagok különböző típusaival a műanyagégetés folyamata által. Elektromikroszkóp segítségével nanométeres méretben tekinthettek bele hétköznapi tárgyak titokzatos világába. Megtudhatták, hogyan működnek, milyen hihetetlen lehetőségeket kínálnak a lézersugarak az űrkutatás, az orvostudomány területén.

Az additív gyártástechnológia útvesztőjében színek és formák között bolyonghattak kicsik és nagyok, valamint megismerkedhettek a jövő ragasztási technológiáival. Előadást hallhattak a mesterséges intelligencia és a kibervédelem kapcsolatáról, kipróbálhatták a célbalövést, megleshették a filamentkészítés fortélyait, emléktárgyakat önthettek műanyagból.

A pénteki rendezvény 18:00 és 22:00 között a Bányai Júlia Gimnáziumban is nagy érdeklődés mellett zajlott. A gimnázium tizedik alkalommal csatlakozott az országos programhoz.

A fizika, kémia, biológia, robotika, történelem, művészetek, logika témakörök közül választhattak a látogatók.

A természettudományokhoz kapcsolódó interaktív programok között szerepeltek az iskola udvarán bemutatott látványos és néha nem veszélytelen kísérletek is, amelyek a korábbi évekhez hasonlóan most is tömegeket vonzottak.

A különböző programok szervezői nyári hőségben végezték az utolsó simításokat az este előkészítésében. Mintha az időjárás is arra figyelmeztetne, hogy szükség van az ilyen rendezvényekre; a tudományra, amely talán segít megbirkózni az előttünk álló kihívásokkal.

A rendezvény kiemelt célja, hogy a látványos és izgalmas programokkal az iskola felkeltse a gyerekek és fiatal diákok érdeklődését a természettudományok iránt, a kísérő szülők és a felnőttek pedig szélesítsék látókörüket, ismerkedjenek az életükben mindennapos hétköznapi jelenségek tudományos magyarázatával.

Az elmúlt kilenc év sikeres programjai révén az idén is sok kecskeméti érdeklődőnek, régi és jelenlegi bányaisnak, családjaiknak, barátaiknak volt biztos pont a péntek esti tudományos kavalkád.

Marha(jó)szív segített a szívbillentyűk működésének magyarázatában, a kémia laborban végzett kísérletek a legfiatalabb kutatókat szólították meg. Klasszikus fizikai kísérletek során ismerős jelenségek meglepő, míg meglepő kísérletek egyszerű magyarázatot kaptak. Spektrofotométer segített a minket körülvevő színes és színtelen sugárözönben eligazodni.

A robotika, mint mindig, idén is nagyon sok érdeklődőt vonzott a tudományos játszóházban.

Az iskola tanárai ismét hódoltak Prométheusznak, az udvaron látványos tüzes kísérletekkel kápráztatták el a több száz érdeklődőt.

A természettudományok mellett ebben az évben is megtalálhatták a látogatók az inkább szemlélődésre, elmélyülésre, illetve hagyományosan vett műveltségbővítésre alkalmat adó programokat: ördöglakatok, fotó- és festménykiállítás, előadás az azték Mexikóról, dédszüleink világa.

Sok elhivatott tanár és diák járult hozzá, hogy több mint 800 látogató egy igazán izgalmas és szemléletformáló estét töltsön el a Bányai Júlia Gimnáziumban.

A Piarista Iskolában is színes programokkal várták a látogatókat 16 órától a tudományt népszerűsítő bemutatókkal, interaktív foglalkozásokkal, laborgyakorlatokkal, workshoppal és előadással.

Különlegessége volt az eseménynek, hogy idén a Kecskeméti Piarista Iskola munkatársai és diákjai kitelepültek a Magyarországi Diáklaborok Egyesülete által üzemeltetett mobillaborral a Tudomány és Művészetek Háza elé, ahová 15.00-18.00 óra között várták a kísérletezni vágyó érdeklődőket.

Ezen túl érdekességeket tudhattak meg az információ megjelenítéséről, tárolásáról az emberiség történetéből, megismerkedhettek olyan eszközökkel, amik műszaki, informatikai tudás nélkül is kezelhetők, azonban komoly feladatok megoldására képesek. Sakkozhattak valódi sakkórával, egzotikus kígyókkal ismerkedhettek és lenyűgöző kémiai színdarabokat láthattak.

A program zárásaként bemutatókísérleteket láthattak az érdeklődők az iskolaudvaron.

Régebbi cikkek a Közélet rovatban...