• 2025.02.05. csütörtökÁgota, Ingrid
  • EUR 408USD 394
Kecskemét időjárás
Megkezdte működését Kecskeméten a demenciával élők nappali intézménye
2025-01-16 18:01

Január 2-án kezdte meg működését Kecskeméten a demenciával élők nappali intézménye. A helyszín nem ismeretlen, hiszen a Fecske utca 20. sz. alatt, a szenvedélybetegek és a pszichiátriai betegek nappali ellátását is végző Rév Szenvedélybeteg-segítő Szolgálat látja el telephelyén, immár kibővített épületben a demens nappali ellátást is.

A demencia nem egy konkrét betegség, hanem egy gyűjtőfogalom, amely olyan tüneteket foglal magába, melyek hátterében különböző betegségek állhatnak. Fő ismérve a memóriaromlás, amely mellett felléphet személyiségváltozás, beszédzavar, az absztrakt gondolkodás károsodása vagy az ítélőképesség károsodása. Főként az idős korosztálynál jelentkezik, elsősorban a nőknél.

Szombatiné Lenke Márta édesapja január 4-én került a demenciával élők nappali intézményébe a Memória Pont tanácsadó segítségével, ennek történetébe avatta be stábunkat.

Az asszony azt is elmesélte, hogy milyen változásokat hozott demenciával élő édesapja életébe már ilyen rövid idő alatt is az, hogy a demens nappali ellátóba jár.

Önkormányzattól megkapott épületben, jelenleg 4 terápiás munkatárssal dolgoznak a nappali ellátóban. Ha elérik a teljes létszámot, ami 40 ellátottat jelent, őket 9 fő fogja segíteni. A munkatársak alapvetően szociális munkás végzettséggel kell, hogy rendelkezzenek mondta el Molnár Ferenc intézményvezető, de szakmai program szerint pedagógus is lehet, pl. óvodapedagógus, azonban mindenkinek meg kell szereznie a speciális demencia gondozói végzettséget is mert sajátos módszertant igényel a demens betegekkel való foglalkozás.

Az intézmény célja a betegség előrehaladásának lassítása. A demencia nem gyógyítható, nem visszafordítható, legfeljebb lassítható. Az viszont nagyon fontos, hogy meddig marad valaki önálló életvitelre képes. A foglalkozásokat amennyire lehet, egyénre szabják 8-10 fős csoportokban végzik majd. Kreatív, memória-fejlesztő foglalkozások mellett vannak szabadidős és terápiás foglalkozások is.

Jelenleg 5 ellátott van a fecske utcai nappali intézményben, 70-80 év közöttiek, akik nagyon nyitott kis közösséget alkotnak mondta el a részlegvezető.

Idősek nappalijaként is működik az intézmény, ahova délelőtt ingyenes foglalkozásokkal várják az időseket, de fő cél, hogy ott is a potenciális demenseket szólítsák meg. Lehetőség van így arra is, hogy a hozzátartozó elhozza a demencia jeleit mutató, de a betegséget hárító idős családtagját.

Igyekeznek az ellátottak számára egyéni igényeiket kiszolgálni, pl. ebéd után le lehet pihenni, pihenőszobák állnak rendelkezésre, de akár hazai is lehet menni.

A későbbiekben szállító szolgálat megszervezését is tervezik, mely során kisbusz jár körbe felvenni a betegeket, saját ajtótól-az ellátó ajtajáig az ellátottakat szállítják igény esetén, így akár ebéd után is haza tudják vinni őket.

A mintegy 300 négyzetméteres épületegyüttes kamerával felszerelt, a szabadidős foglalkozások helyszínét biztosító udvar kerítéssel határolt, így biztonságban tudhatják demenciával élő, nappali ellátásra szoruló idős hozzátartozóikat az intézményi ellátást igénylő családok.

Régebbi cikkek a Közélet rovatban...