• 2025.03.31. csütörtökZalán
  • EUR 401USD 371
Kecskemét időjárás
Nemzeti jelképünkre, II. Rákóczi Ferencre emlékeztek születésnapján
2025-03-28 12:31

A sokéves hagyományokhoz híven a Honvéd Hagyományőrző Egyesület kecskeméti csoportja tegnap, március 27-én ismét megemlékezett nagy fejedelmünk, II. Rákóczi Ferenc szülésnapjáról a Rákóczi út 18. szám alatti domborműnél. A koszorúzással egybekötött eseményen a fejedelem alakját Kecskemét vonatkozásában is megidézték.

Az Országgyűlés 2015-ben nyilvánította emléknappá II. Rákóczi Ferenc fejedelem születésnapját. Ehhez és a korábbi kecskeméti hagyományokhoz kötődően szervezett koszorúzást tegnap délután a Bács-Kiskun Megyei Honismereti Egyesület a Rákóczi út 18. szám alatti Pálfy Gusztáv-domborműnél.

A Rákóczi-szabadságharc nagyon sok terhet és szenvedést jelentett a város számára – de Rákóczi személye, tisztelete folyamatosan jelen volt a városban és kultusza különösen a 19. század második felétől vált igazán jelentőssé, nemzeti jelképpé, ikonikus személlyé – mondta el köszöntőjében Székelyné Kőrösi Ilona etnográfus.

Kenyeres Dénes nyugalmazott alezredes, a Honvéd Hagyományőrző Egyesület kecskeméti csoportjának vezetője beszédében felidézte az 1703 és 11 között zajlott szabadságharc eseményeit és legfontosabb jelszavát, a mozgalom igazi célját: pro ibertate (a szabadságért).

\"Azért kötelessége az utókornak emlékezni a fejedelemre, mert olyan nemes tettet hajtott végre a magyar történelemben, amely páratlan. Nyolc évig vezette, finanszírozta a nevével fémjelzett szabadságharcot. Megmutatta a kortársaknak, a világnak, a magyar nemességnek, hogy a \"haza\" szó a legfontosabb az életükben. Ezzel pedig példát mutatott a következő generáció számára is.\" – hangsúlyozta.

Ádám András, a Bács-Kiskun Megyei Honismereti Egyesület elnökségi tagja kiemelte Kada Elek egykori polgármester jelentőségét a méltó megemlékezést illetően városunkban, a kecskemétiek éppen a Rákóczi úton jöttek végig, hogy a vasútállomáson harangzúgás fogadja a fejedelem hamvait.

A 2017-ben felavatott, Pálfy Gusztáv-dombormű ünnepi megkoszorúzásán a művész özvegye is részt vett.

A megemlékezést Szabó Sándor tárogatóművész játéka egészítette ki az eseményhez kapcsolódó dallamokkal, elhangzott az eredeti Rákóczi-nóta és részlet Kacsóh Pongrác Rákóczi című daljátékából.

Régebbi cikkek a Közélet rovatban...