• 2026.06.23. csütörtökZoltán
  • EUR 354USD 310
  • 22℃34℃
Kecskemét időjárás
3.2 milliárdos beruházási hitelt vesz fel Kecskemét
2026-06-18 13:17

3.2 milliárdos beruházási hitelfelvételről döntött ma a közgyűlés. Mint a polgármester és a városháza pénzügyi szakembere is elmondta a banki ajánlatok közül a lehető legjobb konstrukciót választották, de ezt még a Pénzügyminisztériumnak is jóvá kell hagynia. Az önkormányzat egyfajta tartaléknak szánja az összeget többek között a TopPlusz pályázatok önerejéhez valamint a közvilágítás fejlesztéséhez. Az ellenzék nagyobb része nem támogatta Kecskemét hitelfelvételét, mert az 12 évre is eladósíthatja a várost, és azért sem mert nem ismertek még a Tisza-kormány önkormányzati rendszert átalakító lépései sem.

Az eredeti tervekkel ellentétben -a pénzintézetek utólagos jóváhagyásával -végül nem zárt, hanem nyílt ülésen tárgyalta meg a közgyűlés a város 3.2 milliárdos hitelfelvételéről szóló előterjesztést. Mint a polgármesteri hivatal pénzügyi osztályának irodavezetője Varga Miklós elmondta, a legjobb ajánlatot egy fix kamatozású hitel formájában az OTP Bank adta. Kecskemét polgármestere szerint az összeg egyfajta biztosíték, hiszen Kecskemét nem kapott választ a kormánytól a szolidaritási hozzájárulás második félévi összegének elengedéséről, miközben a folyamatban lévő fejlesztések miatt az év második felében már fizetési kötelezettségek jönnek, pályázati önerők formájában.

Kecskemét polgármestere hangsúlyozta, hogy ha menetközben mégis maradnak a városnál források, akkor újra gondolják a hitel felhasználását és akár meg is lehet szüntetni ezt a szerződést. Szemereyné Dr. Pataki Klaudia emlékeztetett arra is, hogy ha az iparűzési adó teljes összege itt maradna, nem is lenne szükség a hitelfelvételre. A város költségvetését pedig nem borítja meg, hiszen ahogy a városvezető elmondta 2008-ban ettől nagyobb kötelezettséget is vállalt a közgyűlés a Mercedes beruházás miatt egy 7 milliárdos kötvénykibocsátással, és ezzel párhuzamosan 7-8 milliárdos hitelfelvétellel az élményfürdő fejlesztése miatt.

Az előterjesztés kapcsán Király József baloldali képviselő arról beszélt, hogy nagyobb spórolással kisebb összegre lenne szükség. Szerinte nagyobb nadrágszíj meghúzással el lehetne kerülni a hitelfelvételt.

Leviczky Cirill Fidesz-KDNP – s képviselő pedig azt mondta, hogy fejleszteni kell és most szükséges a hitelfelvétel nincs idő egyhelyben ülni és várni „mint a galambok a villanypóznán”.

Gyuris Dávid ellenzéki képviselő szerint a hitelfelvétellel 12 évre vállal elkötelezettséget a város és azok, akik, most erről döntenek lehet, hogy akkor nem is lesznek már a közgyűlés tagjai.

A Mi hazánkos Hódi Zsuzsanna támogatásáról biztosította az előterjesztést, mert mint hangsúlyozta szükség van rá a fejlesztések miatt, és a város eddig is rendben visszafizette a hiteleit.

Kecskemét 3.2 milliárdos beruházási hitel felfelvételét, amely lehetőséget teremthet a TERMOSTAR Kft. 100 %-os tulajdonának megszerzéséhez is, végül a közgyűlés 15 igen, 5 nem és 1 tartózkodás mellett fogadta el.

Régebbi cikkek a Közélet rovatban...