• 2026.06.23. csütörtökZoltán
  • EUR 354USD 310
  • 22℃34℃
Kecskemét időjárás
Új feladatot kap a városüzemeltető cég: az erdők kezelését is rájuk bíznák
2026-06-18 16:30

A Kecskeméti Városüzemeltetési Nonprofit Kft. közfeladat-ellátási szerződésének módosításáról tárgyalt csütörtökön a közgyűlés. A döntés egyik legfontosabb eleme, hogy a jövőben a város önkormányzati tulajdonú erdeinek kezelése is a KVÜ feladata lesz. A vita azonban jóval túlmutatott a szerződés technikai részletein. Szó esett ugyanis a városüzemeltetés finanszírozásáról, a közvilágításról, a klímaváltozás hatásairól és a kecskeméti zöldfelületek állapotáról is.

A módosítás értelmében a korábban külső vállalkozó által végzett erdőgazdálkodási feladatok a városüzemeltető társasághoz kerülnek. Emellett a közvilágítás esetében is változás történik. A Kecskeméti Városüzemeltetési Nonprofit Kft. elsősorban a szervezési feladatokat látná el, míg az üzemeltetés részét egy alvállalkozó végezné.

Az ellenzéki képviselők részéről felmerült a kérdés, hogy a már most is jelentős feladatmennyiséggel dolgozó társaság képes lesz-e újabb terheket vállalni. Dr. Tóth Szilárd, a Szövetség a Hírös Városért Egyesület képviselője szerint a városüzemeltetés súlyosan alulfinanszírozott, ezért nem szerencsés további feladatokat rábízni a cégre.

A felvetésekre Boros Gábor ügyvezető reagált részletesen. Elmondta, hogy Kecskemét mérete és a külterületi részek kiterjedtsége miatt nem tudnak mindenhol egyszerre jelen lenni, ráadásul jelenleg az Entente Florale Europe nemzetközi környezetszépítő versenyre való felkészülés is jelentős kapacitásokat köt le.

„Pénzből sosem elég” - fogalmazott az ügyvezető, aki szerint valóban vannak olyan területek, ahol több forrásra lenne szükség. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a város számos fejlesztést készít elő, amelyek hosszabb távon csökkenthetik az üzemeltetési költségeket.

Boros Gábor külön kitért a zöldfelületek fenntartásának egyre nehezebb helyzetére. A klímaváltozás hatásai már most komoly problémákat okoznak a városban. Példaként említette, hogy tavaly 180 nyírfa pusztult ki Kecskeméten, és az idén még megmaradt mintegy száz fa is várhatóan el fog pusztulni.

Az erdőkezelés kapcsán Boros Gábor elmondta, a KVÜ a szakirányító előírásai alapján végzi majd a munkát, ugyanakkor bizonyos speciális feladatokhoz továbbra is alvállalkozók bevonására lesz szükség. Ezekre a munkákra közbeszerzési eljárást írnak ki.

A vita során Dobos József önkormányzati képviselő ugyanakkor méltatta a városüzemeltető munkáját. Kiemelte, hogy a főtér az elmúlt évek egyik legszebb arcát mutatja, ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy a társaságnak szüksége lenne nagyobb teljesítményű emelőkosaras járművekre a magas fák gondozásához.

A közgyűlés végül 18 igen szavazattal és egy tartózkodás mellett fogadta el a szerződés módosítását.

Régebbi cikkek a Közélet rovatban...