
A könyvtárak jövője: tudás, közösség, fenntarthatóság. Ezzel a címmel kezdődött meg csütörtök délelőtt a Magyar Könyvtárosok Egyesületének 57. vándorgyűlése. A rendezvénynek a Katona József Könyvtár ad helyet három napon keresztül, amelyre 750 könyvtáros jelezte részvételét az országból.
Idehaza közel 8000 könyvtáros dolgozik több mint 3500 könyvtárban, akik legnagyobb szakmai rendezvénye a Magyar Könyvtárosok Egyesületének a vándorgyűlése, amelynek csütörtöktől Kecskemét ad otthont. Legutóbb 20 éve találkoztak itt a hivatás képviselői, most 750-en szakember fordul meg az előadásokon. A 2026-os vándorgyűlés Kecskeméten olyan országos tudás- és kompetencia fórumként jelenik meg, amely rámutat arra, miként válik a könyvtár a jelen és a jövő tudás- és kompetencia infrastruktúrájának központjává. A rendezvény középpontjában a digitális átállás és kompetenciafejlesztés, az oktatásban való aktív részvétel, a fenntarthatóság támogatása és az élethosszig tartó tanulás áll.
A rendezvény előtt szervezett sajtótájékoztatón Gerencsér Judit elnök elmondta, hogy a Magyar Könyvtárosok Egyesülete a vándorgyűlését 1969 óta szervezi meg. Minden évben igyekeznek olyan partnerintézményt, város találni, amely a céljaikkal azonosulni tud. A mostani rendezvény a könyvtárak jövőjével foglalkozik. Azaz, mit is jelent a XXI. században könyvtárosnak lenni? Milyen új feladatok, új szerepkörök érintik a könyvtári szakmát? Ehhez kerestek olyan partnert, intézményt, amely kiváló módon működik. Ezért döntöttek Kecskemét mellett. Majd ezt követően az elnök asszony átadta a szót Szemereyné Dr. Pataki Klaudia polgármesternek.
És hogy a könyvtárosok konferenciája hogyan is kapcsolódik a város kulturális életéhez? A kérdésre Bán János a város kulturális életéért felelős alpolgármestere válaszolt. Mint fogalmazott, a könyvtár már nem csak az a hely, ahol kölcsönözni lehet. Ennél többet, találkozási pontot is jelent az embereknek. Nemcsak az irodalom szeretete hozza ide őket, hanem az is, hogy másokkal össze lehet futni. A város egyik fő kitűzése az, hogy a fiatalok otthon érezzék magukat a településen a hétköznapokban is. Ehhez a kultúra nélkülözhetetlen segítséget nyújt. Hangsúlyozta, örül annak, hogy a szakemberek, akik összegyűlnek egyben a jövőt is tervezik. Arról cserélnek gondolatokat miként nyújthat segítséget a könyvtár a város kultúrája számára, hogy a felnövekvő nemzedékek otthon érezzék magukat, mondta. Majd átadta a szót Bujdosóné dr. Dani Erzsébetnek, a vendégfogadó intézmény igazgatójának.
A Magyar Könyvtárosok Egyesületének 57. vándorgyűlése színes szakmai programokkal folytatódott.
- 2026-06-26 16:37hiros.hu
- 2026-06-26 16:21hiros.hu
- 2026-06-26 13:05hiros.hu
- 2026-06-26 12:02hiros.hu
- 2026-06-26 11:16hiros.hu
- 2026-06-26 10:37hiros.hu
- 2026-06-26 18:20hiros.hu
- 2026-06-26 17:09hiros.hu
- 2026-06-26 04:00:00hiros.hu
- 2026-06-25 20:27:21hiros.hu
- 2026-06-25 15:59:41hiros.hu
- 2026-06-25 15:37:36hiros.hu
- 2026-06-25 14:06:50hiros.hu
- 2026-06-25 13:34:27hiros.hu
- 2026-06-25 07:24:06hiros.hu
- 2026-06-25 06:20:46hiros.hu
- 2026-06-24 22:14:05hiros.hu
- 2026-06-24 21:45:12hiros.hu
- 2026-06-24 20:45:06hiros.hu
- 2026-06-24 20:07:09hiros.hu
- 2026-06-24 19:25:00hiros.hu
- 2026-06-24 17:39:45hiros.hu


