• 2026.06.27. csütörtökLászló
  • EUR 354USD 310
  • 26℃41℃
Kecskemét időjárás
A kunsági pincészetek 46 érmet szereztek az Országos Borversenyen
2026-06-26 18:20

A kihívásokhoz igazodó borszakmai szabályozásra tett ígéretet a 45. Országos Borverseny csütörtöki budapesti díjátadóján az Agrár- és Élelmiszergazdaságért Felelős Minisztérium agrárgazdaságért felelős államtitkára Molnár János. A versenyen a Gedeon Pincészet kövidinka bora aranyérmet kapott. Ez az ital Kecskemét Város Bora címet is elnyerte.

Molnár János nagyon nehéz évet prognosztizált a borágazatban, emlékeztetve: a május eleji fagy a szőlőterületek 40 százalékát érintette, ezt tetézték a jégesők okozta károk. Az agrártárca dolgozik a károk enyhítésén - jelezte. Kitért arra is, hogy a fitoplazma terjedése csak minden gazda együttműködésével fékezhető meg. Az új agrárkormányzat azon dolgozik, hogy segítse a védekezést, a napokban jelenik meg az ezt támogató miniszteri rendelet.

Molnár János a kihívásokhoz igazodó borszakmai szabályozásra tett ígéretet, kiemelve a szőlőültetvények szerkezetátalakítását és az öntözés kérdését.

Frittmann János, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának elnöke elmondta, fontos visszajelzés minden nevezőnek, hogy a többi tétel között hol szerepel a saját bora. Rámutatott azonban: \"készíthetünk mi bármilyen bort, ha azt a piac nem fogadja el\", enélkül a borászat \"hobbitevékenység\".

Hozzátette, már nem igaz, hogy a magyar bor világhírű, ám a világszínvonalat számos magyar bor eléri; nagyon sok marketingmunka kell.

Hollósi Dávid, az MBH Bank agrár- és élelmiszeripari üzletágának igazgatója arra mutatott rá, hogy a bor nem egyszerű élelmiszer vagy élvezeti cikk, hanem a magyar kulturális hagyomány része. Kiemelte azonban azt is, hogy az ágazat kemény évek előtt áll, elsősorban a klímaváltozás begyűrűző hatásai miatt, de a fitoplazma elleni védekezésben is sok bizonytalanságot azonosított.

A verseny történetében először két borászat végzett az élen holtversenyben a legeredményesebb borászat kategóriában. Az elismerést a kunsági Gál Szőlőbirtok és Pincészet és a villányi Günzer Tamás Pincészete kapta. A díjátadón 131 díjazott borászatot ismertek el, 10 nagyarany, 215 arany- és 78 ezüstérmet, 18 kategóriagyőztes díjat adtak át. A legtöbb díjazott tétel a Kunsági ( 46), a Villányi, a Szekszárdi, a Balatonfüred-Csopaki, a Balatonboglári és a Tokaji borvidékről került ki, írta az MTI.

Az eredmények részletes listája a orszagosborverseny.hu linken érhető el.

Régebbi cikkek a Közélet rovatban...