• 2025.04.15. csütörtökAnasztázia, Tas
  • EUR 410USD 360
Kecskemét időjárás
Oscar-díjas rendezővel dolgozott a Kecskeméti Rajzfilmstúdió
2025-04-10 16:40

A 2024-es Cannes-i Filmfesztivál záróvetítéseként tavaly láthatta a nagyközönség az Oscar-díjas Michel Hazanavicius A legértékesebb áru című alkotását. Az animációs filmet itthon a 15. Frankofón Filmnapok keretein belül bemutatták, de hivatalosan április 10-én kerül a magyar mozikba, valamint a KAFF idei versenyprogramjában is szerepel. Elkészülésében nagy szerepet játszottak a Kecskemétfilm Kft. munkatársai, a munkálatokról Nagy Lajos művészeti vezetővel beszélgettünk.

A Jean-Claude Grumberg azonos című novellája alapján készült film édes-bús története a mese műfajába ágyazva szól a szeretetről és az emberségről. A történet alapja, hogy a II. világháború idején egy szegény favágó felesége egy kisbabát talál a hóban. A csecsemőt a haláltáborba tartó vonatról dobta le az édesapja, hogy a kicsi megmeneküljön, és esélyt kapjon az életre. Az értékes „portéka” alaposan megváltoztatja a favágó házaspár életét. „Ebben a világban senki sem nyerhet úgy, hogy ne veszítene valamit – akár egy szeretett lényt, akár a saját életét” - üzeni Grumberg novellája.

A film rendezője az Oscar-díjas Michel Hazanavicius, akinek ez az első animációs alkotása. Ő maga is holokauszt túlélők leszármazottja. Érdekesség a filmben, hogy a zsidó szó nem hangzik el, helyette a „szívtelenek” említés utal rájuk. A történet narrátora a jólismert francia színész, Jean-Louis Trintignant volt, aki a film bemutatása előtt, 2022-ben hunyt el, így ez a posztumusz szerepe az utolsó a kivételes életműben. A film zeneszerzője a kétszeres Oscar-díjas Alexandre Desplat.

A stúdióvezető Mikulás Ferenc mellett, gyártásvezetőként Vécsy Vera, vezető animátorként Kosaras Mihály és még sokan mások, közel 50 szakember dolgozott a filmen.

A film zenéi végigkísérik a történet hangulatát. A végén felhangzó Chiribim, chiribom egy tradicionális zsidó dal, amelyet a haszid zsidók énekelnek a lélek felemelésének eszközeként. A nehéz időszakokban ezek az ún. nigunok segítettek abban, hogy megteremtődjön az a szakrális tér, ahol létrejön az istennel való kapcsolódás. Így az embertelenség zajából kihallatszik az emberség dallama.

Régebbi cikkek a Közélet rovatban...